Thorin Norak (spisał Wojtas)

Thorin rodzi się w stolicy Melandu - Sinerbal, na osiem lat przed wybuchem Wojen Diamentowych.1 Jego matka jest zawodową prostytutką, a ojciec - niewiadomego pochodzenia krasnoludem. Jako niechciane dziecko, nie ma dobrej opieki rodzicielskiej. Osobą najczęściej pielęgnującą malutkiego Thorina jest siostra właścicielki lokalu, w którym pracuje jego matka. Stara prostytutka Dreana otacza chłopca ciepłem i czułością , jakiej nigdy później w swoim życiu nie zaznaje. Dreana bardzo przywiązuje się do malca i stara się zapewnić mu jak najlepsze dzieciństwo.

W roku 490 Król Paddakis II Jusyr zostaje zamordowany.2 Obaleniu króla towarzyszy anarchia i chaos. Sinerbal staje się bardzo niebezpiecznym miastem.

W tym czasie ośmioletni Thorin traci całkowicie kontakt z matką, która prawdopodobnie ucieka na południe do Salomonis. Dreana nie może już troszczyć się o chłopca. Stara, poczciwa kurwa od dawna cierpi na chorobę "zawodową" i sama potrzebuje opieki. Thorin musi nauczyć się "zarabiać" na życie. W tym czasie Sinerbal staje się wylęgarnią przestępców. Splądrowane zakłady i zajazdy często zmieniają właścicieli, a gildia złodziejska potrzebuje świeżych rekrutów jak nigdy dotąd. Przemyt broni, ludzi i wszystkiego co tylko da się sprzedać w otoczonym przez obce wojska mieście wymaga odwagi i dyscypliny. Młody Norak zatrudnia się jako posłaniec i przemytnik. Jego nieprzeciętną zręczność i spryt dostrzega jeden z wyższych rangą członków gildii złodziejskiej o ksywie "Czarny Baron". Jest to wysoki i postawny krasnolud (lub pół-krasnolud) o gęstych, krótko przyciętych, czarnych włosach, krzaczastych brwiach i niezwykle bujnej brodzie. W gildii specjalizuje się w zamkach i "innych mechanicznych urządzeniach". Thorin szybko staje się ulubieńcem Barona, choć ten jest dla niego szorstki i chłodny. To właśnie od "Czarnego Barona" Thorin uczy się złodziejskiego fachu.

W Sinerbal władzę przejmuje Kroel Krwawy.3 Jest to bardzo ambitny władca, początkowo nawet bardzo lubiany przez sinerbalczyków. Ponieważ jest jednak uzurpatorem, pozostałe prowincje królestwa wysyłają przeciw niemu swoje wojska. Kilkunasto miesięczne oblężenie miasta staje się prawdziwym koszmarem dla mieszkańców.

Atmosfera strachu nie udziela się jednak Thorinowi. Pomimo młodego wieku, czuje się w Sinerbal jak ryba w wodzie. Pod okiem "Czarnego Barona" Thorin dokonuje licznych włamów, wymuszeń, zdobywa cenne dla gildii informacje. Często musi uciekać się do metod brutalnych, niejednokrotnie zabija.

W wieku lat szesnastu Thorin przeżywa pierwszą bolesną stratę w swoim życiu. Jego dawna opiekunka Dreana umiera w skutek co raz bardziej postępującej choroby. Ovur Dor - postrach ulic Sinerbal, nieustraszony zabijaka - płacze jak dziecko przy pochówku starej kurwy. To są pierwsze, jakie pamięta i za razem ostatnie łzy, które uroni w swoim życiu.

Thorin wyrasta na bardzo silnego, krępego i barczystego mężczyznę . Zachowuje jednak młodzieńczą gibkość i niesamowitą zręczność. Połączenie tych cech stwarza z niego urodzonego zapaśnika i rzeczywiście mało kto może się mierzyć z Thorinem w tym sporcie. Zyskuje nawet krasnoludzkie przezwisko "Ovur Dor", czyli w wolnym tłumaczeniu "Żelazny Uścisk". Jako pół-krasnolud ma niepospolite oblicze. Uważany jest generalnie za przystojniaka. Wyróżnia się niesamowicie dużą szczęką i małym haczykowatym nosem. Ostre, szorstkie rysy twarzy kontrastują z ciepłym i mglistym spojrzeniem jego piwnych oczu. Włosy ma koloru jasno-brązowego. Zawsze posklejane, sterczące, wyglądają jak zakurzona stara zmiotka.

Dziesięć lat życia na własną rękę kształtują charakter pół-krasnoluda. Thorin staje się nieufnym i chamskim bandziorem. Jego wrodzony, gorący temperament zostaje skryty pod zimną maską chłodnej kalkulacji. Bezwzględny, okrutny i bezlitosny, bywa postrzegany jako wręcz nieludzki. Jest na swój sposób charyzmatyczny, choć ludzie szybko się od niego odwracają, ze względu na jego władczy charakter. Słabszych przyciąga swoją silną wolą, ale wzbudza w nich nieopisany strach. Wkrótce Thorin zraża do siebie "Czarnego Barona", którego zaczął traktować protekcjonalnie. Szybko okazuje się, że bez Barona nie może liczyć na dalszą współpracę z gildią.

Obawiając się o własne życie, osiemnastoletni Thorin ucieka z Sinerbal. Następne kilka lat spędza w podróży najmując się jako ochroniarz, wyrabiając zamki etc. Uczciwa robota nie sprawia mu wielkiej przyjemności. Nudzi go. Udaje mu się skrzyknąć bandę rabusiów i łotrów, której przewodzi przez trzy lata. Zostaje przyłapany na kradzieży w Brudzie, gdzie trafia za kratki na 7 lat. Po siedmiu latach, w mieście wybucha epidemia i Thorinowi udaje się uciec z więzienia.

W roku 518 trzydziestosześcioletni Thorin Norak trafia do Czarnoziemu.4 Od tamtej chwili jego życie przeobraża się...zmienia się powoli jego charakter...doświadcza niesamowitych przygód, które zostaną opisane w odrębnej części tego opracowania.


1 Stolicą królestwa Melandu było do roku 490 Sinerbal. Wyniszczający okres Wojen Diamentowych doprowadził do upadku Sinerbal, które stało się drugorzędnym miastem w królestwie.

2 Paddakis II Jusyr został prawdopodobnie zgładzony przez oficerów swojej gwardii przybocznej, którym przewodził Kroel zwany później Krwawym.

3 Kroel Krwawy (ur.461 - zm. 500) po zamordowaniu Paddakisa II Jusyra oraz całej arystokracji sinerbalskiej przejął władzę w stolicy Melandu. Jego panowanie rozpoczęło klikudziesięcioletni okres wojen o władzę w Melandzie - tzw. Wojen Diamentowych.

4 Dawna nazwa - Sonerbal.