Abrhamelin [PC]
znany w poprzednim wcieleniu jako Drizd Dębowa Ręka. Dziwaczny czarny elf w Cylindrze. Jako muzyk gra na wiolonczeli, jako kucharz gotował w Szczurze w Garści. Para się sztukami magicznymi, BARDZO lubi ogień.
Admirał Marie
szef floty miasta Czarnoziem. Hulaka i odważny człowiek. Mimo złej sławy swojego zwierzchnika cieszy się sympatią wielu marynarzy.
Adolf von Stedke †
Goryl Jarosza, zabity okrutnie.
Adolf
drobny rybak o dziwnym wąsie. Głosi soczyste i porywające przemówienia na placu. Inni rybacy twierdzą, że ma dziwnych znajomych.
Akbar
Fryzjer z portowej, ktorego nachodzili zolnierze Malego Generala na darmowe golenie. Ma zone.
Al Shir Bahedet
wielki, niezwykle silny murzyn, syn słynnego boksera i wyławiacza pereł Belfegora Bahedeta. Zawsze ma przy sobie ogromny skimitar, na którego widok nawet strażnikom zaczynają drżeć nogi.
Alfred
50 letni rybak, ma małą łódkę i często ratuje z opresji przewożąc na drugi brzeg. Mieszka w slumsach Dzielnicy Portowej. Służy radą, na pytania kim kiedyś był mówi, że "dziś jest rybakiem bo kiedyś, łowił ryby".
Alia
Młoda, ładna (jak Elizabeth Sue) i krzepka (30 lat) kobieta. Smutna z natury po stracie męża na wojnie. Codziennie rano modli się w świątyni Diankechta. Pracuje w srebrnej Monecie. Pomaga w kuchni i podaje do stołu. Ubrana skromnie. Mieszka w dzielnicy portowej. Wszędzie chodzi ze swoja córką lecz czasami zostawia ją w szkutni Felnora.
Alicja
kelnerka z Ciernistej, której Thorin kazał mówić, że ma właśnie okres po tym jak zamordował kilku strażników po czym przywlekł przez pół miasta do karczmy konającego Astatiotha. Był wtedy mróz i krew szybko zamarzała na śniegu. Alicja do dziś pamięta ten dzień.
Arlob Thunderson
podobny z twarzy do węża, wpływowy handlarz starociami i NAPRAWDĘ magicznymi przedmiotami. Upłynnia towary, które dawniej ukradł jego brat Thorn za czasów swoich wojaży.
Aron †
Najemnik z wąsami i fryzurą mokra Włoszka. Miał porwać młodego księcia Karakisa. Przesłuchany przez Otta i Terminusa ginie z rąk Ciętego, który odrąbuje mu głowę.
Asrarioth [PC] †
cichy elf zabójca, dawny przyjaciel Thorina. Interesował się alchemią jednak nie dane mu było spotkać Zuvembera. Zginął spalony oddechem Demona, który na dodatek urwał mu głowę i wyssał mózg razem z duszą. Demona omyłkowo przywołała Fishchi - elfia magini, dmąc w czarny róg. Chciała tym rozładować napięcie Podziału łupów.
Avia
10 letnia córka Alii. Mała, ładna dziewczynka o smutnym usposobieniu. Dość skromnie ubrana. Mimo sporej różnicy wieku koleguje się z Furlongiem. Jest spostrzegawcza i ciekawa świata. Często uciążliwa dla matki.
Barabarz
znany morderca Czarnoziemu. Jako wyśmienity szermierz wyzywa ofiarę by później bezlitośnie zabić ją w pojedynku. Nauczyciel Kobassiego. Ma mały wąsik i sklejone brylantyną włosy zaczesane do tyłu. Morduje tylko burżujów.
Baryłka †
ogromny i gruby łobuz. Człowiek Otta. Zabity przy samobójczym ataku na Blaszaków - strażników kupca w czasie Targu Niewolników.
Belmor - Buźka
Cichy i spokojny człowiek z okropnie zmasakrowaną twarzą na której jest kilka strasznie grubych blizn. Podobno brał udział w wyprawie na smoka. Z całej czwórki najmniej lubi zakłady.
Ben Borryman
jubiler, ma pociągłą twarz
Bendżamin Piróg
najbardziej kontrowersyjny medyk miasta. Często stosuje niewypróbowane metody za niższą cenę. Zwolennik medycyny technicznej, uwielbia wszelkie wynaturzenia, aberracje i mutacje. Gruby, 60letni facet z broda a la bosman (bez wąsów) ubrany w fioletowe szaty. Ma psa Pikusia, ratlerka. Można go spotkać w Hospicium Diankechta i na Dębowym Placu gdzie mieszka. Ludzie mówią, że trzeba brać od niego maści i z nic nie dawać się operować. Biada nieprzytomnym.
Biali, (Biali Marynarze)
załoga olbrzymiego okrętu, który dostarczył do Czarnoziemu pierwszą armatę. Biali odznaczali się opaloną skórą i podejrzanie czystymi, śnieżnobiałymi mundurami. W karczmach bójki prowokowali swym stoickim spokojem, dumą i wyższością. Wspaniale wysportowani byli niepokonanymi przeciwnikami lumpów do czasu gdy Otto wpadł na pomysł dania im nauczki. W Akcji Na Śledziowej wzieli udział Otto, Terminus, Tajk, Baryłka, Olo, Czarnobrody i kilku przypadkowo spotkanych pijaków. Biali wpierw zostali ostrzelani z kuszy, potem dostali sie w chmurę latających noży by na końcu zobaczyć straszliwego Terminusa nacierającego z mieczem dwuręcznym. Z pięciu Białych przeżyło dwóch. Reszta została wrzucona do rzeki ku przestrodze.
Blaszaki
doskonali wojownicy przybywający do Czarnoziemu jako ochrona handlarzy niewolników. Zawsze poruszają się powoli i ospale z ciężkimi metalowymi zbrojami na ciele i długimi mieczami w dłoniach. Po sukcesie z Białymi Otto namówił kumpli do napadu na kupca. Nie było to łatwe gdyż kiedyś kilku blaszaków po kłótni ze Strażnikami rozsiekało cały Blokhauz na kawałki. Mimo brawurowego ataku (polanie ulicy olejem łatwo palnym, chluśnięcie w Blaszaków kilku wiader oleju, wreszcie ich podpalenie) akcja ta skończyła się fiaskiem a Baryłka stracił życie.
Boracho
Stary i gruby kapłan Diankechta, który nadzoruje tajną prochownię w górach niedaleko Sinturo De Obejas. Szanowany w wiosce.
Boromir
oficer strazy Malego generala, ktory poszukuje Falkona. Obiecal Ottowi oddac 10% jego dlugu za odnalezienie Falkona
Brabantius
mag
Bracia D'Arrago - Kordian i Gustav
Arystokraci, jedna z najważniejszych rodzin w mieście.
Bracia Słaby
znana para szulerów, starszy grubszy lecz krzepki, młodszy o sylwetce lekkoatlety. Często grają w parze w różnych lokalach.
Brakboden
właściel łaźni
Brass †
zamordowany kupiec.
Brodacz
zagadkowy kapitan, prawdopodobnie postać nierealna.
Burek †
Otto szukając z Terminusem dziupli zombich natrafili na psiarnię. Tam Otto kupił psa za kilka marnych opiłowanych srebrników. Sądził, że pies wyczuje intensywny smród śluzu lub nieumarłych. Mały łaciaty kundel rzeczywiście wtedy pomógł. Później został mianowany stróżem komórki, w której rodzina Otta trzyma węgiel. Zdechł razem z większością psów podczas epidemi malarii. Warto wspomnieć o tajemniczym szarlatanie, który za srebrnika cudownym proszkiem usuwał z każdego zwierzęcia a nawet ludzi wszelkie robactwo a głównie pchły. Został zlinczowany gdy zwierzęta zaczęły padać. Burek znajduje się na tej liście ponieważ Otto kochał go jak człowieka.
Butch [PC]
Wielki łysy marynarz z brodą. Przybył do Czarnoziemu na statku i zakolegował się z Furiatem. Wplątany w szaleńczy wir wydarzeń bierze udział w niejednej rozrubie między innymi na Ulicy Podciętego Gardła. Nadmiar wrażeń jednak sprawia, że wypływa z miasta.
Carlos
Doskonały pokerzysta i bywalec Wieprza i Żaby. Uwielbia grac w pokera gdzie gracze mają zakryte tylko dwie karty a na stole jest 5 odkrytych z których można dowolnie dobierać do ostatniego porównania. Ograł chyba zbyt wielu żołdaków podczas wojny domowej.
Cegła
Przywódca chłopaków z Murowej. Ektremalnie agresywny i porywczy.
Cezar
ulubieniec Piroga, człowiek z gadającą dupą. Dawał niesamowity show razem z cyrkiem Holo-Picolo.
Chrystian [PC]
zadufany w sobie meliniarz (kret). Sam nie angażuje się zbytnio na akcjach. Zawsze wyręcza się innymi.
Cichy
malomowny i znerwicowany wiezien, ktory twierdzi,ze zna droge ucieczki. W podziemiach korzystając z nieuwagi Otta i Chrystiana uprowadził Moldke i zabił go. Otto poprzysiągł go dopaść i zabić.
Cień
złodziej, pracował dla braci Kobassi by później stać się podwójnym agentem. Ma bliznę na czole od Otta. Gildia poluje na niego.
Cięty a.k.a. Cienki
Młody snajper pracujący dla gildii. Po zabójstwie Arona i jego służacego dostaje zaburzeń i wciąż opowiada o odrąbywaniu głów. Nieustannie chce walczyć siekierą, choć absolutnie mu to nie wychodzi.
Cooper †
Homoseksualny barman, zasztyletowany w szale przez Otta za to, że próbował nasłać na niego swoich dwóch zboczonych kolegów (też zabici)
Cycula, Larena von Oam [PC]
seksowna, jasnowłosa, młoda kochanka Dużego Tima, córka bogatego kupca z Brudu. Obecnie cierpi z powodu urtraty ukochanego.
Czarnobrody
Legendarny pijak i szewc Czarnoziemu. Krasnal, który bezustannie pod kożuchem nosi Gertrudę. Tęgą siekierę, pomocną przy rozwiązywaniu, i rozrąbywaniu najróżniejszych problemów. Mieszka w Portowej. W jego mieszkaniu nie ma drzwi ale jest za to beczka wódki. Chętnie się napije z każdym, lecz nie jest głupi. Uwielbia rozmawiać o wspinaczce. Ma tęgą głowę i kontakty z Gildią.
Człowiek z dziwnymi źrenicami
Muskularny osiłek zajmujący się hodowalą pająków w podziemiach. On i jego ludzie karmili je najczęściej ciałami odrzutków chroniących się w podziemiach. Zazwyczaj pokazywał się z gołym torsem, był cały wysmarowany dziwacznym śluzem. Przy boku miał niespotykaną maczetę z ząbkami. Doskonały szermierz.
Dalgar
Wielki krasnoludzki wojownik. Który przybył do Czarnoziemu jak mówi 'na wojnę'. Nikt nie wie czy chciał przyłączyć się do Wielkiej Armii Lorda Azzura czy może do jej przyszłych przeciwników. Złośliwi i ci co nie lubią krasnali twierdzą, że chciał założyć kolejną, trzecią siłę i w pojedynkę walczyć z pozostałymi. Często widywany w Winiarni Varaga, gdzie urządza tęgie bójki.
Dietrich Zuvember
alchemik, wygląda jak Max Schreck, wielu go poszukuje, ale cena za informacje gdzie mieszka jest bardzo wysoka.
Duży Nochal
gnom, bez przerwy trzymający palce w nosie by go powiększyć. Cierpi na gnomski katar lecz ma niesłychane znajomości. Nie wiadomo dla kogo pracuje (nie wie nawet Naba, a może nie chce powiedzieć?). Jest niesłychanie nerwowy.
Duży Tim
kapitan pirackiego statku, zna Rudolfa. Los jego jest nieznany choć prawdopodobnie nie żyje.
Dvorgar
nielubiany kupiec. Oszust i dusigrosz. Jednak czasami tylko on może sprowadzić pewne specjały o których inni boją się mówić.
Dziadek Otta
krasnal zbrojmistrz, z laską. Niezwykle żywotny.
Effi Pipe
(Pajp) kwiaciarka
Egon Kulawy †
zegarmistrz z Kupieckiej
Eltan
najlepszy krawiec miasta, ma siwe włosy i brodę. Nie lubi się targować. Zakład w Portowej.
Erethim
rudy elf. Zajmuje się wytwarzaniem rozmaitych świeczek, nawet takich, które usypiają, hipnotyzują.
Erhardt
...
Falgard
22 letni, łysy syn Felnora. Spokojny, potężny, małomówny.
Falkon
poszukiwany byly kapitan strazy
Felnor
atletyczny mężczyzna kolo 40-tki, Uśmiechnięty, twardy i z tatuażami na klacie. Podróżował jako marynarz wiec zwiedzili kawał świata. Ma zakład naprawiający i budujący małe lodki w portowej. Pracuje tam z dwoma młodszymi synami
Fidel - Linoskoczek
linoskoczek z cyrku Holo Picolo. Chudy i przystojny koleżka o nienagannych manierach. Po występie lubi wślizgiwać się do sypialni bogatych dam nie tylko po złote świeczniki i nie tylko do sypialni.
Flaczek
Kolega Skrawacza i Ozora, również mistrz noża. Jak sam mówi "Git jest jak majchrem puszczę kiszek". Ma ospowatą twarz z dziobami i lubi biżuterię.
Franz Anton Mesmer
Gruby i otyły brodacz, zawsze zionie od niego wódką. Jest bosmanem w porcie. Powiadają, że to pół krasnal.
Franz Bucholz
kapitan statku Danzig, twarz podobna do Sokratesa.
Franz Wolf
Kapitan straży miejskiej. Raz widziano go jak dogadywał się z Mojżeszem. Wypuścił Chrystiana za dokumenty obciążające Schliffena.
Franz
złodziej, posługuje się pałką.
Fred
zbir z Ulicy Podciętego Gardła, podobno były najemnik.
Fryderyk La Merge †
Kochanek Adelajdy Kobassi
Furlong
15 letni syn Felnora. Młody, porywczy i opryskliwy. Ma swoje sprawy i resztę świata w nosie.
Glarthir
Tajemniczy zleceniodawca Thorina, który prosi o śledzenie kilku osób. Niski, chudy człowiek, mieszka w ogrodowej. Z wyglądu podobny do Oliwiera, Janiaka, ale bardziej chuderlawy i o chorowitym wyglądzie
Golarz
Starszy pan o trzęsących się rękach, który co i raz zmienia położenie swojego zakładu. Przed goleniem często wali kielicha.
Gorzo [PC]
odważny, choć szalony krasnal. Budowlaniec z Dystryktu Kupieckiego, często opowiada o Sekcie Kamienia, której jest guru. Z uwagi na jego dziwaczny sposób bycia większość osób informacje o sekcie traktuje jako brednie.
Grajek
Wiejski grajek z Sinturo De Obejas. Otto obił go podczas świeta płodności i wypierał się tego mimo że później grajek go rozpoznał i wybaczył.
Gregor
karczmarz Smoczego Zęba. Wielki wesoły gość, z którym łatwo się zaprzyjażnić. Był żeglarzem, a jego ciało pokrywa mnóstwo tatuaży. Uwielbia zabawiać gości swoimi opowieściami z dawnych lat. Bywalcy Smoczego Zęba słyszeli je zbyt wiele razy. detale zmieniają się tak często, że wszyscy sądzą, iż Gregor zmyśla. Mimo to można ich posłuchać. Jeśli kiedykolwiek zapyta "Czy nie mówiłem ci o..." trzeba uciekać. Pytany kieruje rozmówców do Halima Thrumbara.
Gruba Berta
Kochanka Policzka.
Gruby z jaskini kalek
Otyły i wolno myślący człowiek będący ochroniarzem kapitana. Gdy Chrystian zastrzeił Lunatyka lamentował "Lunio, lunio, zabili cię!".
Gruby
były szef bandy z Ulicy Podciętego Gardła. Z wyglądu przypomina Kowalwewskiego, jednak nie jest poczciwy i miły. Czerpie zyski z bazaru paserów i złodziei oraz małego kasyna. Głosi hasło: Czarnoziem to nasz kraj! Został ośmieszony przed swoimi ludźmi przez Furiata, podobno kilka dni później go zadenuncjował. Jego dalszy los jest nieznany, gdyż teraz bandą rządzi Starzec.
Grundig †
Byly zolnierz Malego Generala, krecil jakis interes z Ozorkiem przy przejeciu morskiego transportu weksli. Zabity przez Otta, Chrystiana i Hilka w zakladzie fryzjerskim Akbara.
Guldewig
...
Hakim
hindus w turbanie i sutannie, wróży z kart. Zawsze można go spotkać na ulicy Nigdzie. Często zamiast opłaty prosi o niepotrzebne przedmioty.
Halim Thrumbar
Otyły mężczyzna, przesiaduje w Smoczym Zębie ale cześciej w burdelu Palce króla. Wie wiele. Współpracuje z Nabą. (wie od niego mniej)
Hans Cyrulik
domorosly lekarz, ktory mieszka nad Elwira Orlik. Zniknal bez wiesci, a jego mieszkaniu Otto z Chr. znalezli mikroskop, ksiegi medyczne i sloj z dziwna parchata reka.
Helena
siostra Marion
Helmut i Hela
Tłusty grubas mieszkający obok Winiarni Waraga. Handluje bimbrem. Krzyczy i bije swoją żonę Helę, której od dawna nikt nie widział na oczy.
Heniek
Złodziej, który zawodowo udusił garotą strażnika biegnącego po posiłki podczas nieoczekiwanego wtargnięcia Thorina i goniących go strażników do melin paserów obok Pętli. Heniek po "wyrwaniu chwasta" założył jego hełm aby maksymalnie wykorzystac element zaskoczenia przy zastrzeleniu pozostałych stróżów prawa.
Herman i Mały Czesio †
hieny cmentarne i nekrofile. Herman jest pijakiem i wciąż opłakuje śmierć Czesia, który rzekomo spłonął po otwarciu grobu Adelajdy.
Hilek [PC]
wyglądający jak chude i niedożywione dziecko kapłan nieznanej religii. Wróg wszelkiego rodzaju martwiaków, jego celem jest niesienie spokoju tym, którzy go zaznać powinni.
Hister Brey
kat, wielki bydlak bez lewego ucha, ma poparzone ręce. Lubi wystawiac ściete głowy na swoim progu.
Igor Graff
Strażnik, którego przekupił Furiat po aresztowaniu.
Irvin Verg [PC]
Elf, którego rodzina od lat zajmuje się produkcją trumien. Jego karierę w gildii przerwała spalona akcja przemytu zboża w lutym 524. Zaraz po tym znika bez śladu, milcząco przyznając sie do zdrady.
Ivan Mesztrovic' †
kapłan Elima, boga księżyca. Zaginął.
Jalal Armen
(Dża-lal) ładna półelfka, jest skrybą i fałszuje też dokumenty.
Janek Oczko
chudy jak patyczak człowiek z siwymi postawionymi włosami i szczurzą twarzą. Doskonale wycenia biżuterię i inne kosztowności. Etatowy pracownik gildii.
Janćik
złodziej, pił razem z Thorinem
Japa
młody łotrzyk z Ulicy Podciętego Gardła o dziwnej jakby odgnieconej od spania czerwonawej twarzy.
Jaruś
wolno myślący pomagier Czarnobrodego. Wynajęty parokrotnie do przewożenia ciał i łupów swoim wózkiem po mieście przez Thorina i Chrystiana.
Jeelic
ważny człowiek z Gildii. Obecnie siedzi w więzieniu i czeka na wyrok.
Jeremi i jego martwy brat
dwóch bandziorów, którzy napadli na Abrhamelina, Rexa i Bramkarza. Abrhamelin spalił jednego z nich na miejscu.
Johan
Strażnik
Jonatan Mirok
karczmarz Ciernistej, druh Nochala.
Juby
chudy złodziej od Jeelica. Odźwierny w Gildii.
Judyta Kharis
Towarzyszka Teodora von Steubena. Piękna kobieta o ciemnych krótkich włosach, wielkich ciemnych oczach i trochę smutnych ustach. Zawsze roześmiana i skora do pozornie błachej rozmowy. Przyjechała do Czarnoziemu niedawno jako daleka krewna rodziny Kobassich. W rzeczywistości okazała się demonem, szpiegiem Steubena. Jej naturalny wygląd (a może i jego bo płeć demonów dla nas pozostaje niejasna) był odrażający. Skórę miała pomarszczoną, brązowawą i łuszcącą się. Jej głowa miała dwa otwory gębowe pełne ostrych małych ząbków umieszcone jeden nad drugim. Między nimi znajdowała się trójka oczu wiecznie łypiących we wszystkich kierunkach. Łapska kończyły się pogiętymi i powykręcanymi palcami z pazurami. A ubiór stanowiła karakułowa kamizelka. Po uśmierceniu Steubena uciekła w popłochu przed napastnikami.
Jurgen
Tajemniczy cwaniak, ktory skupuje weksle Malego Generala. Placi zaskakujaco malo bo tylko 3 srebrniki za 10 srebrnikowy weksel.
Józef
karczmarz wsi Łacha (leżacej najbliżej miasta). Gruby wesoły człowiek z wąsami (cieszy sie z głupoty jadących do tego bluźnierczego miejsca).
Kadłubek
potwornie okaleczony człowiek bez rąk, nóg i języka. Śpiewa przeraźliwie jęcząc. Pochodzi z Sigil, pozornie nie ma wpływu na otaczające go wydarzenia.
Kain [PC]
bramkarz i ochroniarz. Naprawdę to zbir do wynajęcia. W odróżnieniu od innych LUDZI, mało przeklina i nie stosuje drastycznych metod rozwiązywania problemów. Chroniczny pechowiec i stały pacjent Piroga. Lubi dobrze wyglądać, nosi czarne skórzane spodnie z frędzelkami na szwach i takąż kurtkę do kompletu.
Kanibal Beoflak - Bezzębny
Murzyn chodzący w kolorowej sutannie z wisiorkami i wełnianej czapie. Jeden z czwórki maniaków zakładów, uwielbia się zakładać, nawet postawić własne życie. Zęby stracił w Salamonis, gdzie wyrwano mu je za karę (przegrał zakład o własne uzębienie i oszukał, poza tym inni gracze znali jego kulinarne słabostki). Podobno to kanibal i jak jego trzej kompani pochodzi z Sigil. Nigdy nie walczy, lecz zawsze wydaje bardzo szybkie polecenia swym druhom. Zawsze uśmiechnięty, zna i lubi Thorina Noraka.
Kapitan
Brodaty facet z drewnianą nogą i sporą ilością biżuterii, który rządzi podziemiem Szaleńców. Robi tzw. "sądy" i wybiera ofiary dla Pajęczyni.
Karlos Szary
(aka Karulus) grabarz miejski. Wie kto, gdzie, kiedy i na co. Ma 4 synów.
Kasza Kovalka [PC]
niska kobieta z obfitym biustem i warkoczykami. Charakteryzująca się twardą wymową, zmieniająca mężczyzn jak rękawiczki. Złośliwa. Porwana przez ludzi Kobassiego z innymi kowalami na wyspę w celu wyrabiania Armat.
Kermit
kulawy, były właściciel Zagadkowej Jemioły (teraz Pod Pętlą). Stracił chęci do robienia interesów w Czarnoziemie po ostatnim targu niewolników gdy zombie zaatakowały jego karczmę. Pomogli mu wtedy Terminus i Otto. Mimo tego wyjechał. Podobno otworzył karczmę w Brudzie.
Kobassi, Adelajda †
popełniła samobójstwo, które było przyczyną wojny rodziny Kobassich z Gildią. Jej grób otworzył Mały Czesio i Herman.
Kobassi, Bracia †
martwi już członkowie starej rodziny Kobassich, głownego przeciwnika Gildii. Pierwszy umarł Brat Jubiler, zabity podobno przez drugiego Brata Szermierza. W przeszłości szermierz należał do Gildii ale musiał się z nią rozstać (powody są nie znane). Do zaostrzenia konfliktu doszło tuż po samobóczej śmierci Adelajdy. Szermierz współpracował z Lordem Azzurem, zajmował się produkcją armat i sprowadzaniem prochu z dalekiego Salamonis. Zabity przez Terminusa.
Konig [PC]
Przestępca wieziony w celi razen z Chrystianem gdy na Pętli wojska Małego Generała urządziły sobie siedzibę. Podczas akcji uwalniania Moldke (i oczywiście Chrystiana) przyłączył się do uciekinierów i walczył krzycząc co i raz "Bracia, ku wolnosci!",
Kołnierz
Łysy z długim nosem denuncjator - szantażysta. Szuja co działa na terenie Dystryktu Kupieckiego. Jest informatorem strażników jeśli jego ofiary nie zapłacą mu okupu od donosu. Pobity dotkliwie przez Abrhamelina, bramkarza i Listka.
Krzywa Stopa
kulawy włamywacz, wesołek.
Krzywousty
porywacz (kto to był?)
Kurdan
...
Lachmanowy Golem †
jak glosi legenda golem ten pierwszy raz pojawil sie w Czarnoziemie. Miasto od dawna mialo problem z róznego rodzaju biedakami i zebrakami, którzy kradli wszystko co popadnie. Pod wplywem gildii kupieckiej, niejaki Ivo Prasil - kapitan owianej zla slawa strazy miejskiej, urzadzil nocna lapanke. Zgromadzony na rynku tlum okolo pól setki nedzarzy mial byc przykladnie ukarany. Okrutnik Iwo kazdemu z nich wypalal na piersiach pietno zegadlem wykonanym ze srebrnika - popularnej lokalnej monety. Straznicy zrywajacy z nedzarzy ich lachmany rzucali na kupe stojaca obok szafotu. Po pewnym czasie ku trwodze tlumu kupa ta nagle ozyla i wydajac przerazliwe jeki zaatakowala dowódce zolnierzy. Golem bezksztaltna reka chwycil Iwo za gardlo i zadusil jak psa, po chwili zajal sie od zegadla i splonal. Bezdomni ropierzchli sie jednak jak podaja kronikarze, wielu z nich pózniej wypalalo sobie pietno samodzielnie eksponujac je dumnie podczas zebrania.
Lalgar [PC] †
karciany oszust, mieszkał u praczki i plugawił jej 13 letnią córkę, stracił dwa przednie zęby po ubliżaniu Terminusowi. Zabity przez strażników na ul. Wężowej.
Leon Wrona
tatuator, bierze od 1 srebrnika do 5 złotych monet. Dla kobiet za darmo, dla marynarzy za flaszkę.
Leopold
żebrak siedzący często pod domem Felnora. Ma brodę jak ojciec Pio, poza tym puste kieszenie. Na noc schodzi do podziemi ujściem kanałów przy rzece.
Lipton [PC]
kapłan Ochleja, boga chulanek. Znany z wyprawiania hucznych zabaw w Ciernistej. Po więzieniu przez Fabianowego znikł. Dawno temu procesował się z Gnomami o jakąś herbatę. Przebiera się za chłopa z wiklinowym koszem na plecach.
Listek
bardzo sprytny mały złodziej z wielką torba i cienkim wąsikiem.
Lord Azzur
pan miasta, nikt nie widział jego twarzy, cały czas chodzi w masce. Po mieście porusza się w złotej karecie z szalonym woźnica (Z drogi śledzie!). Bez przerwy nęka wszystkich swoimi dziwacznymi podatkami. Bezlitosny dla cudzoziemców.
Lunatyk †
Ochroniarz Kapitana. Jednooki, chudy i agresywny szaleniec, który zgubił szklane oko, którego wciąż usilnie lecz nieudolnie szuka. Ciągle trze pusty oczodół na co Kapitan zwykł mawiać: Mówiłem ci, żebys tyle nie drapał bo w końcu zgubisz swoje szklane oko!. Chrystian zastrzelił go z kuszy pozorując wcześniej samobójczy atak jednego z nienormalnych. Ponieważ bełt był zatruty Lunatyk gdy upadł na ziemię dostał drgawek. Kapitan widząc to powiedział "Daj spokój ile można udawać".
Madame Starr
wróżbiarka z Głownego Rynku
Malfred
kulawy zielarz, ma zakład vis a vis zakładu Szalonego Jarosza (ul. Zegarowa)
Maniek i Jego Banda †
Zbój z podziemi. Thorin skręcił mu kark.
Marian [PC]
Przybyły do miasta Elf o twarzy Mariana Krzaklewskiego. Trudni się wyrobem garnków choć jego ulubionym zajęciem jest włamywanie się dla sportu i kradzież kieszonkowa.
Marion
siostra Heleny, razem miały znać tajemnicę pieczęci. Niezbyt rozgarnięte. Więzione przez Dietricha na Pętli. Lubiące pudrować nos.
Maska - Dragobin Faldogrin [PC] †
tajemniczy elf przybyły do Czarnoziemu niedawno. Zawsze chodził w Metalowej masce na twarzy. Plotka głosi, że był potwornie pryszczaty. Jednak tylko elfy wiedzą, że pochodził on z przeklętego rodu. Ostatnio widziano go w pobliżu warsztatu Egona w towarzystwie Terminusa.
Mała Broda
ochroniarz Nochala, cichy poł-elf. Zawsze ze spokojem znosi obelgi innych.
Mały Generał
przyjaciel Azzura z dawnych lat. Rzadko widywany, głowny dowódca wojska w mieście.
Melchior
starszy pan, który jest dozorcą w kamienicy za Poczwórnym Krzyżem. Mieszka w szopie i jest juz schorowanym dziadkiem. Jednak pewnego dnia uwięził Furiata tracąc o tym pamięć.
Mglisty, Christoph Boys
lekarz z przyszłości przeniesiony za sprawą magicznego obrazu złego maga. Pił w karczmach Czarnoziemu po czym znikał pozostawiając jedynie swój hologram. Ma siostre Veronike i matkę Szaloną Ptaszkę. Bardzo lubił opowiadać o ploretariacie, i nowoczesnych regułach gry w szachy. Obecnie nie spotykany.
Michaił †
Wieśniak, który został strażnikiem. Obezwładniony w podziemiach przez Otta, Terminusa, Chrystiana i Larenę został wykorzystany do badania niebezpieczeństw w starym korytarzu. Ponieważ szedł ze związanymi rękami i zgięty w pół nie zdołał uniknąć poślizgnięcia na mokrej posadzce. Przeżył upadek ale zaraz potem zginął gdy upadający na niego Terminus, zupełnie niechcący, zmiażdzył mu czaszkę swoim kolanem.
Mojżesz
Potężnie zbudowany mężczyzna, który jest przywódcą Kapeluszników. Jest obdarzony nadludzką siłą, jest wyjątkowo waleczny starannie dobierał ludzi do swojego gangu. Kiedyś był strażnikiem. Ma potężną szczękę, około 40 lat, siwe i rzadkie włosy oraz charakterystyczne duże wąsy.
Mosmendil
bardzo zly i mroczny mag, ktory zawarl pakt z demonami. Porwal zone lorda Halfsuna (doprowadzajac go do samobojstwa), to wlasnie w jego wiezy pierwszy raz Thorin znalazl magiczne lustro. Wydaje sie, ze Mosmendil zostal zabity w podziemiach Czarnoziemu. Jednak z tym lajdakiem nic nie jest pewne
Mączka
Kolega Cegły, chudy z siniakami ale walczy sprawnie.
Naba - lampiarz
człowiek zapalający oliwne latarnie w mieście. Nikt nie wie gdzie mieszka i jak naprawde wygląda. Wie WSZYSTKO. Zawsze kpiąco swym przebraniem nawiązuje do ostatnich wydarzeń. Chodzi z wózkiem pełnym oliwy, drabiną i małą lampką. Można go spotkać tylko w nocy, a żeby to zrobić najpierw trzeba pojść na wzgórze egzekucujne i zobaczyć gdzie nie palą się latarnie. Trasy Naby bowiem zawsze są chaotyczne. Współpracuje z Halimem choć tak naprawdę to on zdobywa informacje. Często dowiaduje sie wszystkiego z samych pytań.
Nalesnik
Kilkunastoledni chłopak - asystent Rogala. Nie wzruszają go metody swojego mentora, ogólne znieczulenie na ludzkie cierpienie i zatrważające metody leczenia podsumowuje często powtarzane przez niego motto Ciało to mięso
Nieznany Elf
Cudzoziemiec, współpracujący z Braćmi D'Arrago. Prawdopodobnie Bladesinger.
Obrusow
dość bogaty człowiek z dzielnicy Kupieckiej, który postanowił założyć szajkę. Na swój pech napadł Chrystiana i Otta, którzy nie tylko wykończyli jego ludzi ale zawzięcie tropili i samego Obrusowa. Dopadli go w końcu w jego mieszkaniu gdzie umęczeni kilkudniowym mordowaniem - darowali mu życie.
Obwisłe Policzki
ksywa karczmarza Szczura i Fretki pochodzi od jego słynnych policzków i jego psa Baseta. Troche zastraszany przez Otta za to, że dał schronienie Cieniowi.
Ogień - Rudy
Młody, niezwykle zręczny i szybki rudzielec z włosami postawionymi na jajko. O szalonym uśmiechu i z błyskiem w oku. Nałogowy podpalacz. Często z cygarem. Niezależnie od pory roku chodzi w długim czerwonym szaliku. Wiecznie żartuje z Ti Tiego Uwielbia zakłady..
Ojciec Otta
pół krasnal (dziadek się starał) prowadzi zakład na Portowej.
Olafson
strażnik, znajomy bramkarza. Ma hełm z zakrzywionym ochraniaszem nosa.
Olo (Zenon)
złodziej, nożownik. Chudy i stary. Kolega Baryłki.
Oltan i Ultan
jego dwaj synowie.
Otto von Schneider - Czółko[PC]
nożownik i wytwórca noży. Kolega Terminusa, Czarnobrodego, Naby i Piłkarza. Zasłużony dla Gildii w wojnie z Kobassimi. Znany w mieście pod ksywą Czółko, która wzięła się z tego, że w walce rozcina swym kozikiem czoła przeciwników tak by krew zalała im twarz i nic nie widzieli. W Gildii człowiek do zadań specjalnych. Lubi burdele i noże, nienawidzi burżujów i elfów, często zbytnio się przejmuje lecz pomaga mu Terminus. Krępy Cwierć krasnal z kolczykiem w uchu i podgoloną głową. Ma twarz zakapiora i mieszka na Portowej.
Ozor a.k.a. Ozorek a.k.a. Ozór
Bliski kompan Skrawacza, również nożownik-zabójca z Bractwa Noża. Jego znakiem rozpoznawczym jest wyciąganie ofiarom języka przez dziurę w gardle. Z wyglądu chudy i słabowity jednak nadrabia agresją.
Pajęczyni
nieistniejąca w rzeczywistości istota którą straszono kaleki i nienormalnych z podziemi Czarnoziemu. Naprawdę były nią bardzo duże pająki z których sieci wyrabiano doskonałe czarnoziemskie liny.
Pan Mirek
przedsiębiorca z Broku. Mało znany, jednak jego dziwaczne Okazy wystawiane w cyrku Holo Picolo są pamiętane latami. Najsłyniejsze to Kobieta z Broda (uciekła z człowiekiem ośmiornicą), Ceraz - człowik gadającą dupą (zmarł tragicznie), Prawdziwy demon (uwolniony przez Furiata i Astariotha, późnij zgładzony), a ostatio Automat Szachowy. Mimo pasm niepowodzeń pan Mirek radzi sobie dobrze. Jest krępy z rzadkimi włosami i takimi wąsami.
Pan Wacław
starszy dziadek, o papierowej twarzy i zagadkowym uśmiechu. Jest przygłuchy i dlatego Abrhamelin wynajmuje od niego pokój w domu na rogu Młynarskiej i Stajennej. Ten miły pan bez ustanku zaczytyuje się w tajemniczych pismach. Uwielbia piec ciastka jednak Rex i Kain boją się je jeść. Abrhamelin natomiast jest ich miłośnikiem.
Pavarotti
Stary, otyly o schorowany karczmarz (Bezglowy Troll) ze Wzgorza Egzekucyjnego. Ostatnimi czasy w jego karczmie brakuje klientow i trunkow. Znajomy Otta.
Pavel Fabianovy
Starszy pan zawsze z dziwnym uśmiechem na końskiej twarzy. Często zbiera krew różnych zwierząt tłumacząc się produkcją kaszanki.
Pechowy Bramkarz [PC] †
ochroniarz knajpy w której pracował Abrhamelin. Zginął tragicznie w bójce z Jeremim i jego bratem w ciasnej uliczce za karczmą. Najpierw krzyknął Czesz frajera!, po czym poślizgnął się na lodzie i wbił sobie sztylet w serce.
Pies Pajęczarzy †
Pies-stróż pilnujący kraty do jaskiń hodowców pająków. Ten pies nie miał szczęścia. Podczas ucieczki z miasta Chrystian, Otto i Terminus zaatakowali pajęczarzy w ich kryjówce. Ponieważ byli na nogach od 2 dni zażyli drenkron aby odpędzić senność i zmęczenie. Przebywanie w jaskini nienormalnych i rozmowy z Kapitanem sprawiły że ów pies wydał się im wielkim zagrożeniem. Terminus postanowił psa otruć lub może udobruchać rzucając mu starą kiełbasę z piwnic Von Puppena. Jednak prawdopodobnie przez drenkron, rzucił mu swoją pukawkę by później celować do niego z kiełbasy. Pies-stróż o dziwo też chyba sądził że to kiełbasa bo pukawkę nawet pogryzł. Psa ostatecznie zabił Otto z Terminusem przeżywając wspólne daja vu z zamierzchłej podróży do Broku.
Pietra †
Kumpel Michaiła. Widząc śmierć swojego druha Michaiła robi w gacie ze strachu. Otto, Terminus i Chrystian ogłuszają go i spychają do Jaskini Kalek i Nienormalnych. Szaleńcy momentalnie linczują nieprzytomnego Pietrę i przeznaczają na ofiarę dla Pajęczyni.
Piłkarz
walet z Gildii, zausznik Człowieka zza kotary. Charakterystyczne uczesanie krótko z przodu i długo z tyłu. Ma też wąsy na przdzie. Łatwo rozpoznawany po geście odgarniającym włosy za ramiona. Walczy szablą zna Otta.
Pungent i Stark
ekstrminatorzy. Jeden ślepy drugi głuchy. Straszliwie chudzi i o dziwnym zapachu. Po ich wizycie nie ma nawet jednej pchły.
Pułkownik Schliffen
Jednooki weteran, pułkownik prawdopodobnie wojsk Małego Generała (choć możliwe że też i samego Azzura). Potrafi błyskawicznie zmienić nastrój z rozscieczonego dowódcy do miłego gentelmena (Otto i Chrystiana wtargnęli do jego sztabu i najpierw podawali się za zwiadowców, a gdy pojawiło się zbyt wiele pytań Otto pokazał wetknięty za pasek granat z bardzo krótkim lontem i oznajmił tląc papierosa, że są nieuzbrojeni). Wszystko wskazuje na to, że jest agentem Azzura w wojskach Małego Generała.
Red Carvazzi [PC]
Syn jednego z jubilerów. Zakład na ulicy kluczowej. Zawodowy szuler. Ma dwóch braci (starszy ma problemy egzystencjalne a młodszy interesuje sie awiacją!) i siostrę.
Rendek [PC]
młody bardzo pyskaty chłopak. Posiadacz małej małpki. Daje występy przy różnych okazjach, podrywa młode dziewczyny ale nie gardzi też bogatymi i starszymi mieszczankami.
Rex Cromwell [PC] i Edgar Yospendorfer [PC]
mgliści i dziwaczni kominiarze-muzycy z daleka
Rogal
Wieloletni uczeń Piróga. Lekko otyły, niski mężczyzna. Tak jak i jego mistrz i on ma własne nowatorskie metody leczenia. Zamiast oślizgłych maści, które rzekomo działają tylko powierzchownie uważa, że chorobę należy zaatakować od środka, pozbywając się przy okazji toksycznych nieczystości. Jego panaceum to rożnego rodzaju lewatywy. W tym ta najlepsza o nazwie "Gamma". Jego młody uczen, niejaki Naleśnik wydaje się lubić tą pracę.
Rudolf, Człowiek zza kotary
jeden z szefów Gildii, prawdopodobnie złapany po tym jak Otto został zmuszony do wyjawienia szczegółów działania Gildii przez Azzura.
Rutger Dregger †
pierwszy oficer tegoż statku, nałogowy hazardzista. Zamordowany we śnie przez Kaina podczas sławetnego ataku na statek. Rutger przeżył jednak ów atak i zginał zastrzelony przez krasnoludzkiego snajpera z latarni nad Nabijanym Rybakiem gdy okazało się, że Kapitan Buholz wie o jego konszachtach z gildią.
Rysio gruba łydka
też porywacz prawdopodobnie chodziło o Christopha Boys'a
Sasza
Młody i przystojny cwaniak mieszkający na Kluczowej, zwolennik perfekcyjnie zaplanowanych akcji. Posiadacz ogromnego Rottweilera Maxa, którego z sukcesem wystawiał na podziemnych walkach psów. Brał udział w przemycie zboża.
Schneider (Sznajder) †
Jeden z oprawcow z tymczasowego wiezienia na petli.
Serdel
gruby i wysoki bandzior z Pętli. Przyjaciel Zadziora. Notorycznie widywany z kiełbasą w ustach. Podobnie jak Zadzior o mały włos nie stracił swojej "kiełbasy".
Shareela
dziwna, mało znana kobieta. Miszka w wieży, nad którą bez przerwy latają orły.
Sierżant Policzek
Emerytowany strażnik mieszkający przy Al. Na zawsze. Porwany w celu udzielenia informacji o transportach prochu. Żyje.
Sikający krwią
Chory psychicznie i pradopodobie na nerki mieszkaniec podziemi, który pochwalił się Ottowi, że ma więcej srebrników od niego. Terminus bez mrugnięcia okiem ogłuszył go swoją pałką, zabrał sakiewkę i powiedział A teraz ja mam więcej srebrników!
Sinas Stikle
wysportowany wesoły kupiec, potrafi załatwić wszystko. Mawia "Wszystko za odpowiednią cenę"
Skrawacz
nożownik z Bractwa Noża. Ponury i bardzo niebezpieczny typ o lekko meksykańskich rysach. Ma dłuższe, przetłuszczone włosy i wąsy, często chodzi w skórzanym płaszczu. Pod nieobecność Chrystiana zaopiekował się na stałe jego konkubiną Zochą i wprowadził do jego mieszkania. Jest doskonałym nożownikiem, o którym Czółko mówi że jest "nienajgorszy". Rośnie w siłę tworząc gang w Portowej. Ma dwóch kumpli Ozora i Flaczka
Solinthar
jubiler, choć jego imie jest imieniem bóstwa nie przejmuje sie tym. Zakład w portowej (jak to możliwe?).
Starzec a.k.a. Stary
aktualny szef Ulicy Podciętego Gardła. Starszy, ok 50 letni gość z brodą.
Stefan
zadziorny pałkarz z Gidlii, walczył z Gorzem i dał mu tęgie lanie.
Strażnik ze złotym zębem
Nieznany bliżej żołnierz Schliffena. Uczestniczył w akcji z Von Moldke.
Szachmistrz z Czarnoziemu
starszy pan, spotykany w karczmach z Dzielnicy Kupieckiej. Gra w szachy na pieniądze. Często opowiada o nowoczesnych zasadach, gdzie nie trzeba zbić wszelkich pionków przeciwnika. Stawka minimalna 1 złocisz. Przegrał i wygrał z wielkim automatem szachowym z cyrku Holo-Picolo.
Szalona Ptaszka
matka Mglistego i Veroniki, przeniesiona z nimi w przeszłość postradała zmysły. Zawsze stoi na rynku i karmi ptaki ziarnem. Otto pewnego dnia chyba z braku lepszego zajęcia zaczął jej pomagać w rozrzucaniu pokarmu. W jej worku natknął się na kilkukilową torbę wypełnioną narkotykami z Salamonis.
Szalony Jarosz †
znany alchemik i zielarz, od roku nie widywany, krąża plotki, że nie żyje a w jego domu przy Zegarowej mieszka wampir.
Szuler "2♣" †
Szuler z ulicy nigdzie, który usiłował obrobić Chrystiana przy Palcu Tytoniowym. Chrystian zabił go, i znalazł przy nim talię z 60 kartami. Potem wbił mu w oko sztylet przebijając pogardliwie 2♣.
Sąsiedzi
Dwójka mężczyzn mieszkających na ostatnim piętrze w kamienicy przy ulicy Morszczuka. Nienawidzą się chyba od zawsze i wciąż mają do siebie pretensje o zakłócanie spokoju. Otto i Chrystian, którzy nocowali na strychu w tej kamienicy wielokrotnie skłócali ich ze sobą pukając do drzwi i chowając się na półpiętrze, pisząc na ścianach i drzwiach obraźliwe hasła lub po prostu sikając na ich drzwi.
Tadek
Kolega Mariana, garncarz. Jego zakład jest obok Al. Sieciowej. Mimo starszego wieku ma młodo wyglądającą twarz, lubi wypić piwo i wdać się w bójkę ale bez przesady.
Tajk [PC]
przyjezdny złoodziej. BARDZO małomówny. Już bez kuszy.
Talimar
potężny golibroda, dawny zapaśnik. Jest też lokalnym dentystą. Sam włosów nie ma.
Tedi
młody i początkujący złodziej z Pętli. Pomocnik Otta. Bardzo cwany.
Teodor Kroener
drugi oficer Danziga. bije prostytutki, walczy jak berserker.
Teodor von Steuben †
Wampir. Szczupły mężczyzna ubrany w ciemną krótką pelerynę z włosami zaczesanymi do tyłu i bródka. W Czarnoziemie kupuje antyki lecz prowadzi też zupełnie inne, podejrzane interesy. Został unicestwiony 1 stycznia 574 roku o świcie przed drzwiami swego domu, gdy wracał z noworocznego przyjęcia z piękną Judytą.
Terminus [PC]
przyjaciel Otta. Wielki osiłek o twarzy Sylwestra Stalone władający mieczem dwuręcznym i metalową pałą. Bezlitosny bokser. Autor powiedzenia "Jest w pytę". Razem z Ottem i bandą kilku zbirów dali nauczkę Białym (marynarzom), wspólnie też zabili Kobassiego (Terminus poderżnął mu gardło jak psu). Terminus choć na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie półgłówka ma wykształcenie kupieckie. Wychowali go mnisi którzy lubowal się w handlu. Nie pochodzi z Czarnoziemu. Gładko ogolony.
Thorin Norak - FURIAT [PC]
legenda Czarnoziemu. Nieznanej rasy (duże domieszki krasnala) ma krzywo przystrzyżone włosy i plugawą twarz przyozdobioną złotymi kolczykami w kształcie serduszek (łup po Szalonym Jaroszu). Złodziej i zabójca strażników. Nienawidzi burżui i orków. Cierpi na rozdwojenie jaźni, z powoli zaczyna zdawać sobie sprawę (wciela się w szlachetnego rycerza). Podpalił most, doprowadził do powstania Wielkiego Golema. wielokrotnie walczył z demonami. Niezwiązany z Gildią jednak ta pokłada w nim nadzieje, zwłaszcza teraz gdy sytuacja jest krytyczna. Posiada wiecznie zakrwawiony "chamski" nóż.
Ti Ti
Wiecznie zaspany nożownik z kolczykami w uszach. Przyjaciel Kanibala. Też maniak zakładów. ok 2m wzrostu. Zawsze ubrany jak barbarzyńca (skóry wilka) często mylnie jest brany za wojownika.
Tomasz Zahn
muzyk, starszy i wychudły pan. Czasami gra w knajpach.
Valrek [PC]
dziwny i bogaty krasnal
Varag Rasenhand
Właściciel Winiarni Varaga. Były podróżnik, wojownik i berserker. Uwielbia bijatyki i rozróby. Gdy się nudzi lub swierzbią go ręce sam rozpoczyna zabawę.
Veldik
kapitan ochrony Brassa, teraz mąż jego żony. Do wynajęcia.
Veronika
siostra Mglistego, zarabiała na życie "dając masaże" w Palcach Króla. Ulubienica Halima Thrumbara. Zdaje się nie przejmować tym iż została przeniesiona w przeszłość.
Viktor Szarka
kapłan
Vissor Pepetto
znany twórca masek karnawałowych (zwierząt ludzi i potworów) a także peruk. Robi też tekturowe maski o wyglądzie konkretnych osób lecz ma pewne problemy z klejem od Zuvembera, otóż czasami maski nie odklejają się od twarzy lub dzieją się gorsze rzeczy. Jest tłustawym mężczyzną w nieokreślonym wieku o zatrważającym grymasie niby uśmiechu bezpowrotnie przyczepionym do twarzy. Ma zółtawą, chorą cerę. Nie kręci głową tylko obraca cały tułow. Podobnie gdy chodzi nie zgina rąk w łokciach. Przypominający kukłę rzemieślnik jest jednak mistrzem w swoim fachu. Abhramelin kupił u niego dwie maski jedną pijaka (która zbyt dobrze przypominała poczciwego Liptona) i drugą zająca oraz skalp-perukę tłustawych kręconych włosów.
Von Moldke †
Skryba i strażnik pieczęci z dworu Jusyrów. Prawdopodbnie przetrzymywany przez żołnierzy. Tłumaczył i powielał dzieła filozofów. Zabity przez Cichego.
Waldemar
starszy kapłan Diankechta.
Walery
kolejny zielarz
Xion Ding Lo [PC]
skośnooki człowiek z dalekiego wschodu. Zna moce psioniczne.
Zadzior
chudy i potwornie agresywny złodziej z Pętli. Kolega Serdela. Oblany piwem przez Rexa i sprowokowany do bójki przegrał z kretesem. Rex wygrywając z Gamblerami grę na rozkazy (była bardzo ryzykowna) zażądał od Beoflaka przyniesienia członków Zadziora i Serdela. Jak zauważył Buźka Murzyn nie walczy żadną bronią i nie ma nawet zębów. Więc może mieć pewne kłopoty z wykonaniem rozkazu. Jednak Kanibal przyniosł Zadziora i Serdela w całości a Rex postraszył ich urżnięciem jajec. Zadzior jako człowiek mściwy przeklina tamten dzień lecz cieszy się, że może jeszcze sikać na stojąco.
Zalnash
...
Zbiry z Ulicy Podciętego Gardła
Banda, której przez dwa dni przewodził sam Furiat. Zwolennicy hasła Czarnoziem to nasz kraj. Czasami noszą czarne koszule, choć nie wiadomo co się z nimi stało po wizycie Złotego Blaszaka. W bandzie między innymi są: Krak, Karl, Zydel, Góral i Iwo
Zdrajca Przestrzeni ?
Starszy chudy mężczyza z siwą brodą, odziany w ubrania z poprzedniej epoki. Chętnie i często wygłaszał przemówienia na rynkach, placach a zwłaszcza na Pałacowym. Najbardziej zrozumiałą z jego licznych teorii była Hipoteza Dziur. Głosił on, że jest niemożliwe, żeby w Czarnoziemie było tak wielu mieszkańców. Muszą się oni więc gdzieś mieścić, zwłaszcza w nocy. Sugerował, że ich mieszkania są w środku większe niż na zewnątrz. Po pewnym czasie znikł bez wieści. Złośliwi twierdzili, że "wpadł do dziury".
Zdzichu i Maniek
kumple Helmuta, którzy po libacji zostali wplątani w zabójstwo 3 strażników. Obaj mają straszliwie przepite głosy. Maniek twierdzi, że dostaje rentę jako żołnierz. Na początku Wielkiej Wojny bronił miasta lecz potem szybko zmienił stronę i został ranny, dlatego Lord Azzur wypłaca mu dodatek dla kombatantów.
Zdzisiu †
jeden z podziemnych mieszkańców jaskini wyrzutków który wlazł do zbyt wysoko położonej jamy i prawdopodobnie albo się bał zejść albo już nie mógł z powodu jakieść nieznanej przypadłości. Przed śmiercią z głodu schował się w beczce i tam właśnie zmarł. Jego zwłoki znalazł Otto i o mało nie przestraszył się na śmierć.
Zenek "3 karty"
Kapłan Diankechta, którego po latach Chrystian spotkał w hospicium.
Zenon Szary
mag, niechętnie przyjmuje gości.
Ziutek
dobry kolega Helmuta. Również nierób, pijak i bimbermaister.
Zwinne Palce
kieszonkowiec, widywany w Ciernistej. Przebiegły, zawsze obserwuje ludzi, sprawia mu to przyjemność.
Złoty Blaszak
Potężnie zbudowany i ponad przeciętną wysoki (2.5 metra) rycerz w złotej zbroi. Pojawił się w mieście w maju 524 roku i zaczął wymierzać sprawiedliwość różnego rodzaju łotrom. Zaczął od burdy na Ulicy Podciętego Gardła. Przyszedł nawet na Pętlę gdzie prawie zniszczył jeden z domów Gildii. Nikogo jednak nie zabił, a nikt nie wie kim jest, skąd przybył, gdzie mieszka i jak wygląda. Z nikim nie rozmawiał. Znikł w gigantycznym wybuchu przed Palcami Króla zostawiając podobno całe prawe ramię.
Złoty Łańcuch
Młody alfons o osiłkowatym wyglądzie, który przesiaduje w Wieprzu i Żabie. Raz grając z Ottem w pokera chciał się awanturować ale jego starszy kolego powiedział mu, że z Czułkiem lepiej nie zaczynać.
Łysol, ktory zabija kuflem
...
Łysy (zwany też Czacha) †
Nieformalny przywódca celi w której był więziony chrystian. Podobno jego ksywka wzięła się z tego że uwielbiał atakować przeciwników czołem. Niestety zginał na samym początku buntu w więzieniu na Pętli.
Żyleta
Chudy nozownik z dziwacznym majchrem.
ok 16 tysięcy mieszkańców Czarnoziemu
potwornie niemili, plugawi ludzie (80%) pijane krasnale (10%) cwane elfy (5%) i nerwowe gnomy, wylęknione niziołki, śmierdzące orki, bezlitosne półorki, a nawet udomowione trolle (po 1%). Większość zawsze nosi broń, chodzi w grupach i nikogo nie lubi.